C. V. H. Poetische Geschicht-Reden: Die erleuchtete Maria Magdalena. Die...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1680 Miejsce publikacji: Breslau Autor:
  • Hofmannswaldau, Hofmann Christian
Strony: 32 s., 63 s., 68 s., S. 69-88, 42 s. Sygnatura: Pol.7.II.237 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Hofmannswaldau, Hofmann Christian (1617-1679)
  • Literatura niemiecka - 17 w.
  • Oda
  • Pieśń weselna
Data dodania: 27.09.2013

„Poetyckie mowy historyczne” - ody w postaci rzekomych mów Marii Magdaleny, córki Jeftego, Jana Apostoła pod krzyżem, Hioba i Katona autorstwa barokowego poety Christiana Hofmanna von Hofmannswaldau z Wrocławia (1617-1679), przedstawiciela tzw. „drugiej szkoły śląskiej”. Twórczość Hoffmanswaldau obejmowała pełne spektrum barokowego postrzegania świata – od frywolnych erotyków i pochwał miłości do utworów o przemijalności piękna i rzeczy ziemskich. Autor w jednym druku zamieścił cztery utwory, m.in. „Hochzeit Gedichte”- gatunek poezji okolicznościowej (pieśń weselna) ; "Begräbniss Gedichte” – elegie ;"Geistliche Oden”- oddy religijne ; "Vermischte Gedichte”– wiersze. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski) – sygn. Pol.7.II.235-Pol.7.II.239.