Bulletin des Neuesten und Wissenswürdigsten aus der Naturwissenschaft [...] 1809-1811

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1809-1811 Miejsce publikacji: Berlin Strony: wiele liczb Sygnatura: 010444 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Hermbstädt, Sigismund Friedrich (1760-1833)
  • Czasopisma niemieckie - 19 w.
  • Czasopisma naukowe - 19 w.
Data dodania: 09.12.2014

Czasopismo dla „uczonych czytelników i czytelniczek wszystkich stanów”, prezentujące dokonania i odkrycia z dziedzin nauk przyrodniczych, sztuki, rzemiosła, rolnictwa itp. Wydawcy periodyku – aptekarzowi i chemikowi Sigismundowi Friedrichowi Hermbstädtowi (1760-1833) zależało na upowszechnieniu nowinek naukowych i technologicznych, które mogły mieć praktyczne zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki. Od 1814 r. czasopismo ukazywało się pod zmienionym tytułem „Museum des neuesten und wissenswürdigsten….”. Szata graficzna i sposób redagowania pozostały bez zmian, periodyk zaczął natomiast zawierać więcej artykułów z dziedziny handlu i towaroznawstwa, jako przydatnych dla osób parających się zawodowo handlem. Paginacja zachowana w obrębie roczników. Teksty poszczególnych numerów uzupełnione wstępem, spisem treści oraz tablicami. Biblioteka Elbląska posiada w zbiorach roczniki z lat 1809-1811 (H. 1-9).