Bücherwarte: Zeitschrift für Sozialistische Buchkritik, 1932-1933

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1932-1933 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 010676 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Bibliotekarstwo - czasopisma - 20 w.
Data dodania: 21.09.2016

Niemieckie czasopismo literackie – miesięcznik, adresowane do klasy robotniczej, redaktorzy – A. Stein, R. Weimann. Zawartość czasopisma to recenzje nowo wydanych  książek  z różnych działów literatury i różnych obszarów tematycznych – zarówno beletrystyki czy eseistyki, jak i publikacje z dziedzin, którymi przedstawiciele ruchu robotniczego mogli być żywotnie zainteresowani, np. ekonomii i spółdzielczości. Czasopismo zawierało także „klucz dla bibliotekarzy”, czyli system symboli, za pomocą którego udzielano bibliotekarzom wskazówek odnośnie konkretnych tytułów, wskazując np. grupy odbiorców (dzieci, kobiety) lub sugerując, że pozycja wymaga posiadania pewnej wiedzy lub jest polecana także mniejszym bibliotekom. Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach dwa zeszyty „Bücherwarte”– nr 8/9 z 1932 r. i nr 1 z 1933 r.