Briefe über die wichtigsten Gegenstände der Menschheit […] Vierter Theil

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1798 Miejsce publikacji: Zerbst Autor:
  • [Sintenis, Christian Friedrich]
Strony: [ 4 ]; 346 Sygnatura: 93324/4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Niemieckojęzyczna literatura epistolarna - 18 w.
  • Sintenis, Christian Friedrich - twórczość literacka
  • Sintenis, Christian Friedrich - dorobek literacki
  • Sintenis, Christian Friedrich (1750-1820)
Data dodania: 28.01.2022

Briefe über die wichtigsten Gegenstände der Menschheit (Zerbst, 1798) - ostatnia, czwarta części wydanej anonimowo na przestrzeni 1794-1798 publikacji w formie listów, której przypuszczalnym (według źródeł niemieckojęzycznych) autorem jest niemiecki teolog protestancki i pisarz Christian Friedrich Sintenis (1750-1820). Urodzony w Zerbst, Sintenis studiował teologię i filozofię w Wittenberdze (1767-70). Został wyświęcony w 1771 roku. W 1772 roku objął urząd pomocnika kaznodziei w Niederlepte koło Zerbst, w następnym roku został proboszczem w Bornum W 1787 roku pracował w administracji probostwa i superintendentury w Lindau, następnie został diakonem przy kościele św. Trójcy w Herbst, a w 1791 roku proboszczem w tymże kościele. Ponadto do 1798 roku był profesorem teologii luterańskiej i metafizyki w Akademisches Gymnasium w Zerbst. Jako znakomity mówca z ambony oraz popularny i ukochany pastor oddał niezmierne zasługi nie tylko swojemu zgromadzeniu, ale także całemu rodzinnemu miastu, zwłaszcza od 1783 roku, poprzez reorganizację systemu pomocy ubogim. Był najbardziej wpływowym duchownym swoich czasów w Zerbst, określanym mianem przyjaciela prawdy i ludzkości. Oprócz działalności urzędowej Sintenis zajmował się działalnością literacką. Jego publikacje, powieści rodzinne, opowiadania religijne, szkice nowelistyczne o charakterze sentymentalno-moralizatorskim etc., miały przede wszystkim na celu poruszenie serc ludzkich i uszlachetnienie życia rodzinnego. Niniejsza publikacja zawiera rozważania dotyczące szeregu różnorodnych zagadnień ważnych z punktu widzenia ludzkości, a ich treści zaczerpnięte zostały m.in. z bieżących warunków życia społecznego, religijnego, współczesnych konfliktów etc. Trzecia część zawiera kolejnych14 listów kierowanych do różnych odbiorców, a ich tematyka dotyka m.in. Żydów, celibatu, szeroko pojętego teatru, zagadnienia uzależnienia od hazardu, działalności rzemieślniczej (cechów i gildii rzemieślniczych), kwestii karania przestępców, zagadnienia zakazanych małżeństw, zaręczyn (zrękowin), czwartego przykazania Dekalogu etc.