Briefe über die Bibel im Volkston: Eine Wochenschrift [ … ]

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1782-1783 Miejsce publikacji: Halle Autor:
  • Bahrdt, Karl Friedrich
Sygnatura: 010711 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 18 w.
  • Piśmiennictwo - 18 w.
  • Teologia - 18 w.
  • Luteranizm - 18 w.
  • Racjonalizm - 18 w.
  • Bahrdt, Karl Friedrich (1740-1792)
Data dodania: 26.05.2020

Briefe über die Bibel im Volkston: Eine Wochenschrift... było tygodnikiem ukazującym się w latach 1782-1783. W okresie tym ukazało się 76 numerów o jednolitej strukturze nawiązującej do listów duszpasterskich. Jego redaktorem był kontrowersyjny teolog i wolnomularz Karl Friedrich Bahrdt (1740-1792). Pochodzący z protestanckiej rodziny kaznodziejskiej z Łużyc Bahrdt po uzyskaniu wykształcenia teologicznego w Lipsku, rozpoczynał kilkukrotnie karierę akademicką w różnych ośrodkach (m.in. w Erfurcie czy w Gießen). Oświeceniowe, radykalnie naturalistyczne poglądy na Stary i Nowy Testament sprawiały jednak, że permanentnie popadał w konflikt ze zwolennikami ortodoksyjnej teologii i tracił kolejne stanowiska zarówno uniwersyteckie jak i w hierarchii kościelnej. Od 1779 utrzymywał się głównie z roztaczanego nad nim mecenatu i datków od słuchaczy jego wykładów o etyce i filozofii. Związał się z ruchem masońskim i zdążył tuż przed śmiercią entuzjastycznie ustosunkować się do rewolucji francuskiej. Wydawane przez Bahrdta cotygodniowo listy stanowiły swoisty komentarz (utrzymany w duchu jego poglądów teologicznych i filozoficznych) do kalendarza liturgicznego i niedzielnych czytań. Biblioteka Elbląska dysponuje kompletem numerów z lat 1782-1783.