Bielica majątek Behlenhof – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: b. r. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Bielica, wieś w gminie Godkowo
  • Biblioteka Elbląska
Data dodania: 05.04.2020

To jedno z dwóch zdjęć przedstawiające majątek Behlenhof, znajdujący się we wsi Bielica w gminie Godkowo, w dawnym województwie elbląskim, drugie zdjęcie znajdziecie pod tym linkiem. Oba pochodzą ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej. Samą wieś założono w XVI wieku, a pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z 1578 roku. Występowała wówczas pod nazwą Neu Hoff. W 1845 roku okoliczne ziemie nabył nabył pan Karol z Gładysz, z rodu zu Dohna-Schlodien. Około 1850 roku zu Dohna wybudował w Bielicy obszerny dwór z czerwonej cegły. Piętnaście lat po tym fakcie jego syn Achacy w 1905 roku sprzedał ten folwark innemu członkowi rodu zu Dohna panu na Słobitach Ryszardowi Wilhelmowi zu Dohna-Schlobitten. Tu także w latach 1907–1916 w pomieszkiwał jego syn Ryszard Emil. W czasie II wojny światowej, w roku 1941 w miejscowości uruchomiono schronisko młodzieżowe dla członków niemieckiej organizacji Hitlerjugend. A w czasie wojny w miejscowych gospodarstwach pracowali robotnicy przymusowi z Polski, Francji i Białorusi. Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku w okolicach Bielicy toczyły się ciężkie walki i wówczas zniszczeniu uległ dwór zu Dohnów. Po zakończeniu wojny we wsi uruchomiono szkołę, która działała w starym poniemieckim budynku do 1965 roku. W dawnym budynku schroniska młodzieżowego uruchomiono świetlicę wiejską. Z innymi zdjęciami majątków znanych niemieckich rodów, można się zapoznać po wpisaniu na naszych stronach internetowych słowa – „majątek”.