Biblia, dat is de gantze hillige Schrifft Olden ock Nyen Testaments dorch docter Martin Luther erst verdüdeschet...mit Glossen..

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1532 Miejsce publikacji: Lübeck Sygnatura: Ob.6.III.1003 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Biblia
  • Pismo Święte
  • Druk teologiczny – 16 w.
Data dodania: 04.12.2009

Biblia niemiecka wydana w Lubece w roku 1532 w przekładzie Marcina Lutra. Nakładcą był Ludwig Dietz, bibliofil, historyk i ekonomista pochodzący z Alzacji. Biblia zawiera drzeworytowe inicjały oraz liczne sceny biblijne. Na stronie przedtytułowej znajduje się dedykacja ofiarowania biblii przez Georga Bannehra, księgarza gdańskiego Bibliotece Gimnazjalnej w Elblągu. Prow.: 1. Georg Bannehr, 1736 [zapiska rękopiśmienna] 2. Biblioteka Gimnazjalna w Elblągu [pieczęć] Oprawa: deska, skóra brązowa, tłoczenia ślepe, ozdobne klamry złocone, obcięcia kart barwione na niebiesko, w zwierciadle okładziny górnej scena przedstawiająca chrzest Chrystusa, w zwierciadle okładziny dolnej scena ukrzyżowania, XVI w.