Bey der erfreuten fünfzigjährigen Jubel-Feyer, welche das löbliche Gymnasium in Elbing an dem Gott gebe! Glücklich erlebten...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1749 Miejsce publikacji: Elbing Strony: 2 K. Sygnatura: XVIII. 103 –druk 14 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Gimnazjum Elbląskie - 18 w.
  • Druk okolicznościowy
  • Druk jubileuszowy
Data dodania: 23.11.2010

Druk okolicznościowy. Wierszowany utwór z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy gruntownej przebudowy budynku Elbląskiego Gimnazjum i przystosowania go do spełnianej funkcji (miało to miejsce w 1599 r., a najbardziej znanym przestawieniem odnowionej siedziby jest litografia J. F. Endersch’a, obecnie w budynku tym mieści się Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne). Wiersz autorstwa uczniów Gimnazjum Elbląskiego. Elbląska uczelnia nazwana jest w nim „Helikonem nad Jeziorem Drużno”, „siedzibą muz”, „przybytkiem sztuki”, „świątynią mądrości”. Tekst wychwala również elbląską Radę, kadrę profesorską Gimnazjum oraz braterską więź między studiującymi. Druk współoprawny z innymi drukami okolicznościowymi (klocek zawiera 106 druków).