Bey dem am 15. Octobr. 1733. zum fünff und sechzigstemal glücklich erlebtem Geburts-Tage des S. T. Herrn M. Daniel Grade ….

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1733 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Grade, Johann Theodor
Strony: 24 Sygnatura: Pol.7.IV.14 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Grade, Daniel (1669-1743)
  • Druk okolicznościowy - 18 w.
  • Obchody i uroczystości - 18 w.
Data dodania: 04.12.2014

Druk na okoliczność sześćdziesiątych piątych urodzin Daniela Grade (1669-1743) – pastora w kościele NMP w Gdańsku autorstwa syna jubilata Johanna Theodora Grade – studenta teologii (później sprawował funkcję pastora w Trutowych). Autor w swoich okolicznościowych refleksjach wychodzi od rozważania uczucia miłości, jako w sposób naturalny wpisanego w naturę człowieka. Dalej stwierdza Grade, iż człowiek w oczywisty sposób odczuwa miłość do tego, co napełnia go radością, a największym z takich darów jest życie, które otrzymał wprawdzie od Boga, ale za pośrednictwem rodziców. Stąd miłość dzieci do rodziców jest czymś naturalnym i oczywistym. Oprócz miłości dzieci winne są jednak ojcu i matce także cześć, co obwarował Bóg specjalnym przykazaniem. Dalej pisze autor o widocznych znakach Bożego błogosławieństwa, którymi zostanie obdarowany ten, kto szanuje rodziców, a które są obiecane w Piśmie Św. (autor ma tu na myśli zapewne m. in. mądrość Syracha, w której zapisane są obowiązki dzieci względem rodzicieli). W końcu Grade przechodzi do konkluzji, iż zaawansowany wiek rodziców jest dobrodziejstwem dla dzieci, gdyż oznacza to, iż zdążą oni swoje dzieci także wychować (co w czasach współczesnych autorowi nie było wcale oczywistością), a dzieci zdążą skorzystać na ich radach, życiowym doświadczeniu, a także modlitwie, którą rodzice zanoszą w intencji swych dzieci. Grade stwierdza też, iż rodzice są najszczerszymi, najbardziej zaufanymi i bezinteresownymi przyjaciółmi swych dzieci. Na końcu dochodzi do przekonania, iż szczęśliwi są ci, którym dane jest odwdzięczyć się i zrewanżować za troskę doznawaną w dzieciństwie opieką nad rodzicami w podeszłym wieku i wyraża słowa wdzięczności i życzenia pod adresem swojego ojca. W druku ozdobny inicjał oraz alegoryczne winiety. Druk współoprawny (klocek introligatorski), Pol.7.IV.08-Pol.7.IV.27. Format bibliograficzny: 2°. Na wewnętrznej stronie okładki wklejony ekslibris: ex Bibliotheca Rosenbergiana. Pieczątki: 1, 10, 11, 19. Dawne sygnatury: NN.1.Miscell.1. Zewnętrzne oznaczenia: NT, DS. Część krawędzi przycięta - druki różnej wielkości. Typ oprawy (materiał) – papier (obleczenie koloru żółtego); okładzina – tektura; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; znaczne zabrudzenia; brak zacieków/zaplamień. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.