Beweisung, das Osiander helt und leret, das die Gottheit eben also in den rechtgleubigen wone, wie in der menscheit Christi ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1553 Miejsce publikacji: Magdeburg Autor:
  • Flacius, Matthias
Strony: [4] K. Sygnatura: Pol.6.II.1130 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Flacius, Matthias (1520-1575)
  • Osiander, Andreas(1498-1552)
  • Druk teologiczny – 16 w.
  • Polemika teologiczna - 16 w.
  • Religia - rozważania - 16 w.
Data dodania: 01.09.2014

Druk teologiczny – polemika z poglądami teologa i reformatora Andreasa Osiandra (1498-1552) (znany jest on także jako autor sprzecznego z intencjami Kopernika wstępu do jego dzieła O obrotach…). W 1550/51 Osiander i jego zwolennicy wywołali spór dzielący protestantów. Kontrowersja dotyczyła nauki o usprawiedliwieniu, będącej jedną z zasadniczych kwestii ewangelickiej teologii. Według Osiandra usprawiedliwienie człowieka dokonuje się poprzez wewnętrzne przyjęcie Chrystusa jako Słowa z Jego sprawiedliwością. Autor druku, Mathias Flacius (1520-1575), zwany Illyricus (czyli Ilyryjczyk) był luterańskim teologiem, uczestnikiem licznych sporów teologicznych oraz ożywionych polemik. Początkowo próbował pośredniczyć w sporze między Osiandrem a jego oponentami, wkrótce jednak stał się zagorzałym przeciwnikiem pierwszego. W swym piśmie Flacius zarzuca Osiandrowi, że propagowane przez niego poglądy w bezpośredni sposób prowadzą do wniosku, iż boskość „mieszka” w duszy każdego wierzącego podobnie jak w człowieczeństwie Chrystusa, a co za tym idzie – chrześcijanie są bogami i należy ich czcić. Druk współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski) - sygn. Pol.6.II.1114-Pol.6.II.1138. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 7, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: M.5, U.5.Misc.5. Inne znaki własnościowe: IH 1553 - tłoczone na przedniej okładzinie. Usunięty ekslibris rękopiśmienny na karcie tytułowej pierwszego druku.Uwagi:dawna sygn. Pol.6.II.1130-E.XVI.233. Typ oprawy - brązowa skóra ; okładziny - deski ; zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe ; mosiężne zapinki (brak zapięć) ; niewielkie deformacje ; średnie zabrudzenia ; niewielkie zacieki / zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.