Betrachtungen bei Gelegenheit der Wahlmännerwahl im Weinmonat 1847

Typ: Nadbitka Rok publikacji: 1847 Miejsce publikacji: b. m. Strony: 4 Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 2 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druki ulotne - 19 w.
  • Niemcy - historia - 19 w.
  • Ruch wolnościowy w Niemczech
  • Propaganda
Data dodania: 29.04.2016

Ulotka związana tematycznie z ruchem wolnościowym w Niemczech, zwanym „epoką przedmarcową”, poprzedzającym wybuch rewolucji w 1848 r. Druk odnosi się do kontrowersji związanych z wyborami uzupełniającymi do pierwszego pruskiego zjednoczonego sejmu krajowego w Mannheim oraz do konfliktu między tamtejszą partią konserwatywno-liberalną a mannheimskimi warstwami średniomieszczańskimi, reprezentowanymi głównie przez drobnych rzemieślników i kupców o nastawieniu promonarchistycznym i tradycjonalistycznym. Nie czuli się oni reprezentowani przez konserwatywnych liberałów, czemu dal wyraz anonimowy autor ulotki, zarzucając, iż nic nie zrobili dla poprawy sytuacji mannheimskich rzemieślników i robotników, a jedynie uprawiają głośną propagandę.

[Teka z drukami ulotnymi (rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].