Beschreibung des ganzen Menschlichen Körpers mit den wichtigsten neueren Anatomischen Entdeckungen bereichert, nebst Physiologischen Erläuterungen

Typ: Książka Rok publikacji: 1783-1788 Miejsce publikacji: Berlin und Leipzig Autor:
  • Mayer, Johann Christoph Andreas
Sygnatura: 92429 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Medycyna - 18 w.
  • Osteologia - 18 w.
  • Syndesmologia - 18 w.
  • Spanchnologia - 18 w.
  • Mayer, Johann Christoph Andreas (1747-1801)
Data dodania: 20.03.2018

Dzieło Johanna Christopha Andreasa Mayersa (1747 - 1801) - niemieckiego lekarza, anatoma, profesora medycyny na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, który zasłynął z odkrycia, że wzór na opuszkach palców człowieka jest indywidualny i niepowtarzalny. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się cztery tomy publikacji, spośród ośmiu wydanych. Tom pierwszy, z 1783 roku omawia historię anatomii, ogólną budowę ciała, naukę o kościach (osteologia) , tom drugi (wydany w tym samym roku) traktuje o budowie głowy i twarzy oraz połączeniach kości i stawów (syndesmologia) zaś tom czwarty (1786 rok) o trzewiach (spanchnologia). Tom piąty (z 1788 roku) opisuje układy moczowy, płciowy oraz organy odpowiedzialne za odczuwanie zmysłów. Pozostałe, niedostępne (w zbiorach biblioteki) tomy traktowały o układzie naczyniowym i limfatycznym (angiologia), o układzie nerwowym (nervologia), oraz o gruczołach (adenologia). Dzieło jest dedykowane lekarzom i miłośnikom antropologii oraz personalnie hrabiemu (grafowi) Herzbergu.