Berliner Kalender auf das Gemein-Jahr 1834

Typ: Kalendarz Rok publikacji: 1834 Miejsce publikacji: Berlin Strony: 202 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy Wschodnie i Zachodnie - historia
  • Kalendarz niemiecki - 19 w.
  • Czasopisma niemieckie – 19 w.
Data dodania: 16.03.2015

Wbrew tytułowi („Kalendarz berliński na 1934 rok”) publikacja nie ma nic wspólnego z kalendarzem, ale jest kompendium dziejów Prus Wschodnich i Zachodnich od czasów przedkrzyżackich do rozbiorów Polski, w wyniku których tereny te przypadły Królestwu Prus. Kalendarze różnego rodzaju, przeznaczone dla różnego grona odbiorców, stanowiły formę wydawniczą charakterystyczną dla niemieckiego rynku księgarskiego w XVIII i pierwszej połowie XIX w.,  kiedy to uważano je za niezbędny element porządkujący życie prywatne, towarzyskie, zawodowe etc., przy czym właściwy kalendarz stanowił na ogół tylko niewielką część wydawnictwa, większość miejsca natomiast przeznaczono na różnego rodzaju dodatkowe informacje). Na stronie tytułowej znak własnościowy - – zapiska rękopiśmienna elblążanina Ferdynanda Neumann’a(1791-1869) – z zawodu aptekarza, historyka-amatora. Biblioteka Elbląska posiada rocznik 1834.