Bericht über die Tätigkeit der Elbinger Altertumsgesellschaft in den Vereinsjahr 1913/1914

Typ: Książka Rok publikacji: 1915 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Dorr, Robert
Strony: S. 73-94 Sygnatura: IV.9.2 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Dorr, Robert (1835-1919)
  • Elbląskie Towarzystwo Starożytności
  • Elbląg - historia
  • Archeologia
Data dodania: 03.08.2009

Nadbitka z : Schriften der Naturforschenden Gesellschaft zu Danzig, Bd. XIV, H. 1. Wydana przez A. W. Kafemanna. Sprawozdanie z działalności Elbląskiego Towarzystwa Starożytności w latach 1913/1914. 6 listopada 1913 roku na walnym zgromadzeniu wybrano ponownie dotychczasowy zarząd. Na przełomie 1913/14 roku odbyło się pięć wykładów, dotyczących m.in. przeszłości Krynicy Morskiej, kultury Prusów na podstawie "Elbinger Vokabular", języka i obyczajów zamieszkujących w Prusach Litwinów, rozwoju sztuk plastycznych od ich prapoczątków do Rafaela i Albrechta Dürera. W sprawozdaniu opisane są znaleziska odkopane podczas badań archeologicznych w omawianych latach. Były to m.in. neolityczne pozostałości (skorupy i bursztynowe guzy) znalezione w okolicach Tolkmicka oraz zabytki halsztadzkie odkopane w okolicach Łęcza. Odkryto również pozostałości murów z czasów krzyżackich na Mierzei Wiślanej.