Bericht über die Tätigkeit der Elbinger Altertumsgesellschaft in dem Vereinsjahr 1914/1915

Typ: Książka Rok publikacji: 1916? Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Dorr, Robert
Strony: S. 19-30 Sygnatura: IV.9.2 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Dorr, Robert (1835-1919)
  • Elbląskie Towarzystwo Starożytności
  • Elbląg - historia
  • Archeologia
Data dodania: 30.09.2009

Nadbitka z :  Schriften der Naturforschenden Gesellschaft zu Danzig. Sprawozdanie z działalności Elbląskiego Towarzystwa Starożytności w latach 1914/15. 18 listopada 1915 roku na walnym zgromadzeniu wybrano ponownie dotychczasowy zarząd. Zimą 1914/15 odbyły się trzy wykłady : 1/ Profesora B. Ehrlicha na temat elbląskiego zamku krzyżackiego i jego ponownie odkrytych śladów. 2/ Tegoż : sprawozdanie z wykopalisk przeprowadzonych w 1914 przez Towarzystwo 3/ Profesora Müllera na temat: „Na tropach Fenicjan i Rzymian we Francji i Hiszpanii. Wykład z przeźroczami”. Oprócz tego z relacji dowiedzieć się można o nowych odkryciach m.in. brązowych obręczach odnalezionych w Dębicy oraz o przedkrzyżackich znaleziskach na Mierzei Wiślanej. Do tekstu dołączone są dwa rysunki przedstawiające element zdobniczy z cienkiej blaszki brązowej oraz klucz do skrzynki, oba znalezione na Mierzei. Sprawozdanie donosi też o dwóch oryginalnych 15-wiecznych dokumentach odnalezionych w Archiwum Miejskim.