Benedicente Deo summo Archiatro Febris Epidemia Regiomontana Anni 1649. Studiosis tantum, ab initio, commune Convictorium…

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1650 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Keppler Ludwig
Strony: 87, [1] Sygnatura: Pol.7.II.537 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Kepler, Ludwig (1607-1663)
  • Dżuma
  • Medycyna - historia
  • Choroby zakaźne - 17 w.
Data dodania: 18.09.2013

Naukowe opracowanie na temat dżumy autorstwa Ludwiga Kepplera. Ludwig Keppler (1607-1663) (syn słynnego uczonego Johannesa) był królewieckim medykiem, w latach 1626-1629 studiował medycynę w Tybindze.  Nawracające w XVII w. epidemie dżumy były dla królewieckich lekarzy i władz miasta wielkim wyzwaniem. Podejmowano różne, mniej lub bardziej skuteczne środki walki z zarazą, m. in. w 1602 r. zakazano goszczenia się, zamknięto ogródki kawiarniane, łaźnie, szkoły fechtunku i zakażone domy, ograniczono zwyczaj przyjęć po chrzcinach, odsunięto od ulic chlewy, nakazano dokładne sprzątanie ulic i zabroniono gry na głośnych instrumentach. Druk dedykowany Fryderykowi Wilhelmowi II.– „Wielkiemu Elektorowi” Brandenburgii. Na końcu tekstu wiersz ku czci L. Kepplera autorstwa M. Balthasara Voidiusa z datą 4.10.1650 r. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.