Beilage zur Altpreußischen Zeitung. Wähler des Elbing-Marienburger Wahlkreises!

Typ: DŻS Rok publikacji: 1884 Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 76 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
  • Puttkamer, Bernhard Albrecht von (1838-1906)
  • Reichstag - wybory 1884
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 28.12.2016

Opis dokumentu

Ulotka wyborcza (dodatek do elbląskiej gazety codziennej „Altpreussische Zeitung”) wydana przez liberalny komitet wyborczy okręgu Elbląg-Malbork, zachęcająca do oddawania głosów na  W. L. Dirichleta z Kl. Bretschkehmen w dzisiejszym Obwodzie Kaliningradzkim w wyborach do Reichstagu zaplanowanych na 28 października 1884 r. Dirichlet był kandydatem liberalnej partii Deutsche Freisinnige Partei, powstałej w tymże roku z połączenia partii Deutsche Fortschrittspartei i Liberale Vereinigung. Autorzy ulotki koncentrują się na dyskredytowania w oczach wyborców kontrkandydata Dirichleta konserwatysty Bernharda von Puttkamera (1838-1906), który ma obiecywać „wszystkim wszystko”, a jako właściciel dużych obszarów ziemskich (był on posiadaczem majątku Kisielice) będzie dążył do utrwalenia stanu posiadania i znaczenia swojej klasy (Dirichlet był także posiadaczem majątku ziemskiego, ale - jak zauważa druk – jest to majątek mały, a przy tym Dirichlet jest liberałem i człowiekiem wykształconym, co gwarantować ma jego troskę także o rzemieślników, robotników i mniej uprzywilejowane grupy społeczne). W druku poruszona jest także kwestia stosunków wyznaniowych w ówczesnych Niemczech, a konkretnie prowadzonej przez Bismarcka polityki Kulturkampfu – walki z Kościołem katolickim, której sprzyjała duża część społeczeństwa i posłów, niekoniecznie tylko konserwatywnych ewangelików. Przed wyborami należało jednak zapewnić sobie głosy także katolickiej mniejszości, stąd przypomnienie, iż Dirichlet głosował przeciw wymierzonym w katolicyzm ustawom wyjątkowym, podczas gdy wybór do Reichstagu Puttkamera oznacza jego wsparcie dla antykatolickiej polityki rządowej, także ze względu na fakt, iż jest on bratem ministra spraw wewnętrznych Roberta Viktora Puttkamera.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].