Bartek Jarmoliński: Santo Subito – zaproszenie na wystawę

Typ: DŻS Rok publikacji: 2011 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - XV.5.1 - zaproszenia biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 21 w.
  • Sztuka współczesna - wystawa
  • Jarmoliński, Bartek
  • Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu - wystawa
Data dodania: 21.09.2012

"Santo subito" to cykl obrazów, przedstawiających ikony popkultury - współczesnych świętych, znanych głównie z tego, że są znani. Bartek Jarmoliński z niezwykłą precyzjąkopiuje znane wizerunki celebrytów, po czym w sposób dosłowny ucieleśnia ich "świętość". Głowy "kanonizowanych" przez siebie postaci otacza aureolami (świetlistymi owalami). Postępuje na wzór tradycji chrześcijańskiej, w której jednostkę, za jej czyny, uświęca się dopiero po śmierci, przyznając jej prawo publicznego kultu. Swoich świętych, zgodnie z religijnym zwyczajem, czyni też patronami rozmaitych grup społecznych. Artysta ustanawia prywatny panteon godnych wyniesienia na ołtarze. Galeria EL zaprasza na wernisaż prac artysty - 26.05.2011 r. Wystawa czynna do 23.06.2011 r.