Awajki wieś Awecken – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Awajki, wieś w gminie Pasłęk
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 05.04.2020

W zbiorach Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej znajdziemy kolekcję zdjęć przedstawiających fragmenty niemieckich map. Na większości z nich przestawiono majątki (pałace, dwory) znanych lub nieznanych niemieckich rodów. Pośród nich znajduje się zdjęcie mapy wsi Awajki z niemiecka zwanej Awecken. Obecnie wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk. Awajki liczyły w 2011 roku 60 osób i leżą nad kanałem elbląskim, wieś lokowana została w 1435 roku na prawie magdeburskim. W jednej z informacji wynika że znajduje się tam park dworski z poł. XIX w., widoczny na mapie w zachodniej części miejscowości. Inne zdjęcia z majątkami można znaleźć na stronach Biblioteki Elbląskiej na Wortalu Historycznym po wpisaniu hasła – „majątek”.