Avrea practica Hvberti de Bonacvrso [...] Accesserunt utilissimae additiones Antonij de Tremolis [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1583 Miejsce publikacji: Coloniae Agrippinae Autor:
  • Bonacurso, Ubertus de
  • Tremolis, Antonio de
Strony: [ 8 ]; 607; [ 51 ] Sygnatura: SD.XVI.1201 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 16 w.
  • Włochy - 16 w.
  • Prawo - Włochy - 16 w.
  • Sądy - Włochy - 16 w.
  • Tremolis, Antonio de
  • Bonacurso, Ubertus de
Data dodania: 12.07.2023

Dzieło prawnicze włoskiego jurysty Huberta de Bonacurso, który prowadził w Vercelli swoją cieszącą się w całych Włoszech sławą praktykę adwokacką. Pismo wydał i opatrzył stosownym komentarzem z uwagami włoski jurysta Antonio de Tremolis, który jest także autorem pochwalnego heksastychu i dwóch przedmów dedykowanych Franciszkowi z Claro Monte na Sardynii, rzymskiemu kardynałowi Stefanowi z Monte Celio oraz papieskiemu notariuszowi Antoniemu z Fontvieille. Wydawca wspomina w pierwszej z nich o licznych ukrytych błędach w pracy jurysty z Vercelli, których podjął się sprostowania w oparciu o autorytet innych znawców prawa. Właściwe dzieło poprzedzone jest spisem treści i krótkim streszczeniem. Pismo poświęcone jest szczegółowym zagadnieniom związanym z prowadzeniem spraw sądowych - wśród nich znaleźć można np. sądowe sprzeciwy, prowadzenie spraw we własnym imieniu, różne odstępstwa od procedur, bezprawne pozwy, przeszkody w egzekwowaniu prawa i inne. Dodatkiem do dzieła jest szczegółowy indeks terminów sądowych. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. SD.XVI.1201 - SD.XVI.1202.