Auspice deo, De Iure Exigendi Collectas Ad Elocationem Filiarum Illustrium...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1686 Miejsce publikacji: Wittenbergae Autor:
  • Ziegler Caspar, Steinhauser Wolff Paul
Strony: [8] K. Sygnatura: Pol.7.II.2873 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Ziegler, Caspar (1621-1690)
  • Fräuleinsteuer - podatek
  • Rozprawa naukowa - 17 w.
  • Prawo
Data dodania: 28.11.2013

Rozprawa na temat tzw. „podatku panieńskiego” (Fräuleinsteuer) – daniny, do której uiszczenia zobowiązani byli poddani głównie księstw niemieckich (choć nie tylko, podatek ten obowiązywał także w innych krajach europejskich), gdy córka księcia wychodziła za mąż. Pieniądze te przeznaczane były na wyprawę księżniczki. Publiczny dyskurs przeprowadzony 27.02.1686 r. pomiędzy doktorem prawa na uniwersytecie w Wittenberdze - Casparem Zieglerem (1621-1690), a Wolffem Paulem Steinhauserem. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2870-Pol.7.II.2916. Oprawa druku – biały pergamin (oprawa z japem); okładzina - tektura; krawędzie – nakrapiane; niewielkie zacieki/zaplamienia; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.