Auskunftsbuch über die Wohlfahrts-Einrichtungen für die Stadt Elbing

Typ: Książka Rok publikacji: 1911 Miejsce publikacji: Elbing Strony: 101 Sygnatura: IV.9.1 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - instytucje charytatywne - 20 w. (przed 1945)
  • Dobroczynność
Data dodania: 15.02.2010

Informator dotyczący elbląskich instytucji dobroczynnych. Skierowany był do urzędowych organów zajmujących się opieką nad potrzebującymi, do przedstawicieli tychże organów, do elbląskich stowarzyszeń charytatywnych oraz prywatnych dobroczyńców. Jak stwierdzono we wstępie informatora, w Elblągu panował swoisty paradoks, polegający na „nadmiarze” dobroczynności w pewnych obszarach, przy jednoczesnym zaniedbaniu innych, do których należało wpieranie osób uzależnionych od alkoholu, biblioteki ludowe, kursy dokształcające dla robotników, budownictwo małych mieszkań. W opracowaniu omówione są placówki, zajmujące się kolejno: opieką nad dziećmi (niemowlętami, sierotami, dziećmi opuszczonymi, zagrożonymi moralnie i zaniedbywanymi), kształceniem i dokształcaniem, opieką nad młodymi chłopcami i dziewczętami, wspieraniem ubogich i potrzebujących, ambulatoryjną opieką nad chorymi, opieką szpitalną oraz upośledzonymi w specjalny sposób (głuchoniemymi, ociemniałymi, chorymi psychicznie i umysłowo). Całość podzielona na 13 głównych rozdziałów, na końcu tekstu znajduje się indeks osobowo-rzeczowy; wykaz świadczeń miejskich kas chorych oraz wykaz zapisów i legatów poczynionych w Elblągu. Druk wydany w elbląskiej oficynie Reinholda Kühn’a.