Ausgewählte Kapitel zur Volkskunde von Ost- und Westpreussen

Typ: Książka Rok publikacji: 1921 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Schnippel, E.
Strony: 168 Sygnatura: 35001 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy Wschodnie - folklor
  • Prusy Zachodnie - folklor
  • Etnografia
Data dodania: 05.04.2011

Etnografia Prus Wsch. i Zach. Autor zajmuje się takimi zagadnieniami folklorystycznymi, jak przesądy i “odmawianie” uroków, symbole, amulety, magiczne formuły i gesty, tradycyjne napoje alkoholowe (miód pitny), wieńce plecione na św. Jana z ziół i kwiatów mające chronić przed demonami i złymi mocami, ozdobniki szczytów domów w Prusach Górnych (tzw. Windbrettpuppen) i typowa zagroda chłopska. Omówione są zwyczaje zarówno świąteczne jak i związane z różnymi innymi okazjami (kolędnicy z gwiazdą lub szopką, wystawianie przez dzieci w tygodniach poprzedzających Boże Narodzenie butów za okno, które rodzice napełniają jabłkami, orzechami, “rogami obfitości” ze słodyczami, zabawkami; wielkanocne smaganie młodych dziewcząt zielonymi witkami (np. wierzbowymi), złoty pieniążek w bucie panny młodej ), dziecięce gry i zabawy (“piekło-niebo”, ogrodowy labirynt). W egzemplarzu ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej na karcie za stroną tytułową widnieje pieczątka (znak własnościowy) elbląskiego oddziału Narodowosocjalistycznego Związku Nauczycieli (der Nationalsozialistische Lehrerbund).