Ausgewählte Biographieen des Plutarch. Erklärt von C. Sintenis. Drittes Bändchen: Themistokles und Perikles […] besorgt von Karl Fuhr

Typ: Książka Rok publikacji: 1880 Miejsce publikacji: Berlin Autorzy:
  • Plutarch z Cheronei
  • Fuhr, Karl Heinrich
  • Sintenis, Karl Heinrich Ferdinand
Strony: [ IV ]; 148 Sygnatura: KD.2253.3 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, ger Hasła kluczowe:
  • Biografie Rzymian i Greków
  • Plutarch - Żywoty równoległe
  • Starożytne Ateny
  • Plutarch z Cheronei (ok.50 n.e.-125 n.e.)
  • Sintenis, Karl Heinrich Ferdinand (1806-1867)
  • Fuhr, Karl Heinrich (1853-1917)
Data dodania: 04.10.2023

Ausgewählte Biographieen des Plutarch (Berlin, 1880) - tom trzeci publikacji opracowanej przez niemieckiego filologa klasycznego i pedagoga Karla Heinricha Ferdinanda Sintenisa (1806-1867) zawierającej opis i interpretację  wybranych biografii pochodzących z powstały w latach 105–115 n.e. „Żywotów równoległych” (Βίοι Παράλληλοι Bíoi Paralelo) autorstwa jednego z największych pisarzy starożytnej Grecji, historyka, filozofa-moralisty i oratora Plutarcha z Cheronei (ok.50 n.e.-125 n.e.) Plutarch należał do niewielkiego grona najwybitniejszych intelektualistów Cesarstwa Rzymskiego z przełomu I i II wieku, którzy dostrzegali konieczność budowania pomostów pomiędzy wciąż dynamicznie rozwijającą się kulturą Greków i kulturą Rzymian, władców ówczesnego cywilizowanego świata. Plutarch zostawił dowód tych wysiłków nie tylko w „Pismach moralnych”, ale także w poczytnych „Żywotach równoległych”, które są jednym z najważniejszych i najpopularniejszych źródeł starożytnych. Stworzył obraz obu kultur poprzez ukazanie historycznych biografii ich wielkich reprezentantów zestawianych parami Grek-Rzymianin. Zestawiając Greka z Rzymianinem, ukazał jedność obu kultur i etyczną tożsamość "czynów rodzących cnotę". Par było pierwotnie 23, zachowały się 22 pary oraz 4 żywoty pojedyncze, napisane w okresie wcześniejszym. Niniejszy trzeci tom publikacji nie poddaje wyjaśnieniom biografii pary Grek-Rzymianin. Opisuje  natomiast dwóch wybitnych polityków i mężów ateńskich. Pierwszym jest twórca potęgi morskiej Aten w V wieku p.n.e. Temistokles (ok.524-ok.459 p.n.e.), którego żywot w swoim dziele Plutarch zestawił z biografią dowódcy rzymskiego Marka Furiusza Kamillusa (ok.466 -364 p.n.e.). Drugim jest natomiast reformator demokracji ateńskiej Perykles (ok.495-429 p.n.e.) zestawiony w „Żywotach równoległych” z rzymskim politykiem i wodzem Kwintusem Fabiuszem Maksimusem (ok.280-203 p.n.e.) Publikacja została wydana przez niemieckiego filologa klasycznego i nauczyciela Karla Heinricha Fuhra (1853-1917), który rewidował wydania biografii Plutarcha autorstwa Sintenisa.