Auserlesenes Thaler-Cabinet : Darinn die meisten und vornehmsten Silber-Müntzen, welche unter dem Nahmen der Reichs-Thaler bekannt sind, Und seit zwey hundert Jahren her, von Kaysern Königen, Päbsten, Chur-Fürsten, Fürsten, Herzogen, [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1730 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Lilienthal, Michael
Illustracje: 1 Strony: [6],251,[1], Sygnatura: Pol.8.II.1705 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Lilienthal, Michael (1686-1750)
  • Eckardt, Christoph Gottfried
  • Talar
  • Reichstaler
  • Kolekcja
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 16.12.2019

Opis dokumentu

Dokładny opis kolekcji Talarów (Reichstalerów) - srebrnych, dwustronnie bitych monet wykonany przez Michaela Lilienthala (1686-1750). Autor był protestanckim teologiem wykształconym na uniwersytetach w Jenie i w Królewcu. W 1715 został Diakonem w Knipawie a cztery lata później w Królewcu. Ciesząc się w tej dziedzinie poważaniem objął katedrę w Rostocku. Prócz tego uzyskał on tytuły profesorskie w Petersburgu i Królewcu oraz został członkiem berlińskiej Akademii Nauk. W 1727 został on również kuratorem królewieckiej biblioteki co umożliwiło mu dalszy rozwój naukowy. Biblistyczne badania skierowały jego uwagę w kierunku badań filologicznych i archeologicznych. Pokłosiem tych zainteresowań badawczych jest kompendium numizmatyczne - Auserlesenes Thaler-Cabinet. Sporządzony przez Lilienthala katalog obejmuje opisy 789 monet wybitych na przestrzeni ostatnich dwustu lat w różnych państwach wchodzących w skład Cesarstwa .

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.