Typ: Książka Rok publikacji: 1881 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Schemionek, August
Strony: 53 Sygnatura: IV.9.1 Elbląg biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Dialekty niemieckie - 19 w.
  • Gwara elbląska - słownik
Data dodania: 09.11.2009

Słowniczek elbląskiej gwary wraz z definicjami poszczególnych zwrotów. Autor zebrał przykłady zanikającej już wówczas odmiany języka niemieckiego nazywanej „Elbingsche Mundart”, uszeregował alfabetycznie i opatrzył objaśnieniami. Gwara ta, charakteryzująca się zarówno własnymi wyrażeniami jak i specyficzną wymową, była w użyciu głównie wśród starszych mieszkańców, zwłaszcza w nadnogackich wioskach, na Mierzei Wiślanej i kilku miejscowościach Wysoczyzny Elbląskiej. Jedną z cech charakterystycznych elbląskiego dialektu były zapożyczenia z języka polskiego. Ze słowniczka dowiedzieć się można również o pewnych zjawiskach kulturowych, np. o tzw. „mateczkach adwentowych”. Na końcu słowniczka znajduje się spis określeń używanych przez elblążan na różne medykamenty oraz przykłady zastosowania gwary w dialogach lub krótkich historyjkach. Na pierwszej stronie druku ręcznie zapisana informacja o darowaniu książki Bibliotece Miejskiej. Książka współoprawna (klocek) zawierająca druki związane tematycznie z elbląskim dialektem. W: „Ausdrücke und Redensarten der Elbingschen Mundart mit einem Anhange von Anekdoten dem Volke nacherzählt“ (sygn. IV.9. Elbląg )