Aus der Kirchengeschichte des Weichselgaues

Typ: Książka Rok publikacji: 1924 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Mahlau, L[udwig]
Illustracje: fot. Strony: 66 Sygnatura: IV.8.4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Reformacja - historia
  • Elbląg - życie religijne
Data dodania: 04.11.2010

Rozprawa na temat historii reformacji na obszarach nadwiślańskich. Była ona pomyślana jako pismo jubileuszowe z okazji czterechsetlecia reformacji na terenach „niemieckiego Wschodu”, ukazała się jednak dopiero trzy lata po roku jubileuszowym. W druku wspominany jest Elbląg jako jedno z miast, które najszybciej stały się protestanckie. Duża rola przypisana jest w tym względzie powstałemu w 1536 r. Gimnazjum Elbląskiemu, a w szczególności wykładającym w nim Gnapheusowi, Aurifaberowi i Hoppemu jak również Sarceriusowi – kaznodziei w kościele NMP. Druk dedykowany jest ewangelickiej młodzieży Marchii Wschodnich (jak w dobie Republiki Weimarskiej nazywane były tereny na wschodnich krańcach Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza poznańskie, Prusy Wsch. i Gdańsk). Druk opatrzony (na stronie tytułowej) cytatem z „Fausta Goethego” dotyczącym konieczności korzystania z dziedzictwa po przodkach.