Aus der Geschichte der Kirche und des Kirchspiels Leunenburg

Typ: Książka Rok publikacji: 1926 Miejsce publikacji: Rastenburg Strony: 23 Sygnatura: IV.8.4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Sątoczno - historia
  • Sztuka teatralna
  • Druk okolicznościowy
  • Kościół w Sątocznie
Data dodania: 18.06.2010

Historia kościoła i parafii w Sątocznie. Druk jubileuszowy z okazji sześćsetlecia ich powstania. Sątoczno to miejscowość, znajdująca się w dzisiejszym powiecie kętrzyńskim, jej powstanie datuje się na 1326 r., gdyż wówczas Krzyżacy zbudowali na tym miejscu zamek. W tym samym roku położono kamień węgielny pod budowę kościoła, sama budowa rozpoczęta została jednak prawdopodobnie w 1328 r.Powstała budowla sakralna, w charakterystycznym dla kościołów wznoszonych przez Zakon stylu, z ciężką czworoboczną wieżą. Kościół był na przestrzeni wieków przebudowywany. W 1745 r. otrzymał organy skonstruowane przez Adama Gottloba Caspariniego. Druk zawiera tekst sztuki okolicznościowej, napisanej na obchody jubileuszu, zatytułowanej „Krzyż i miecz”, traktującej o przybyciu komtura Friedricha von Altenburga z orszakiem 12 rycerzy na ceremonię składania przez Prusów ofiary ich bogom.