Aureum velllus virtutis carmine heroico descriptum á Tobia Fleischer Elbinga...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1650 Miejsce publikacji: Bremae Autor:
  • Fleischer, Tobias
Strony: 24 Sygnatura: Pol.7.II.434 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
  • Mowy okolicznościowe
  • Mitologia
Data dodania: 25.11.2013

Popis oratorski ucznia Gimnazjum Elbląskiego – Tobiasa Fleischera z Elbląga – pieśń na temat mitycznej historii o wyprawie argonautów pod wodzą Jazona po złote runo. Popis miał charakter publiczny, na stronie tytułowej umieszczono zaproszenie dla „mecenasów, patronów” i ogółu mieszczan. Praca zwyczajowo zadedykowana została przez autora miejscowym rajcom, urzędnikom i patrycjuszom (burgrabiemu, konsulowi, prokonsulowi i innym) – „protektorom i mecenasom”. Na końcu druku, jak było to również w zwyczaju, znajdują się teksty wierszy pochwalnych, wyrażających przyjaźń dla autora, skomponowanych przez jego towarzyszy – innych uczniów Gimnazjum (Antoniusz Pauli, Friedrich Hoffmann i in.). Druk wydany w Bremie przez oficynę Bertholda de Villers (format 4°). Oprawa: tektura, płótno szare; złocenia krawędzi; wyklejka i karta ochronna z papieru czerpanego. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.