Atrakcyjny Kazimierz Jagiellończyk nr 3(2 w r. szk. 96_97) II LO – gazetka szkolna

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [32] Sygnatura: DŻS - XI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - szkolnictwo - 20 w.
  • Gazetka szkolna - 20 w.
  • Wydawnictwa młodzieżowe - 20 w.
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu - historia
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu
Data dodania: 27.02.2020

Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu wydawała w latach 90-tych XX wieku, co najmniej dwie gazetki szkolne w różnych odstępach czasu. Jeszcze wcześniej z 1975 roku pochodziła "Szkoła i My". Z 1994 roku posiadamy nr 2, "Świra", a z 1996 gazetkę szkolną, pt.: ”Atrakcyjny Kazimierz Jagiellończyk”, w skrócie AKJ. Na zdjęciu widoczny jest jeden z numerów sygnowany jako - Nr. 3(2 w r. szk. 96/97). Oprócz wielkości nakładu zawierał również cenę podaną przed denominacją 5000 zł i po niej 50 gr. W środku można było znaleźć wspomnienia o długoletnim profesorze Ryszardzie Lange, o problemach egzystencjalnych młodzieży i związanej z tym reinkarnacji, zwyczajach pogrzebowych różnych społeczności w odniesieniu do różnych czasów. Z numeru dowiemy się również, na jakich zamkach w Polsce straszy, opowieść o historii ziem rumuńskich w Średniowieczu w oparciu o film Dracula. Krótka historia kina i reżyserów filmowych szczególnie z IIIe z II LO w Elblągu. O ewentualnym wprowadzeniu Nowej Matury, czy wywiad z praktykantem historii Krzysztofem Jaworskim, późniejszym dziennikarzem oraz Serowarem Żuławskim. Znajdziemy informacje o życiu szkolnym (marzenie o własnym radiowęźle), eliminacje do historii i wiadomości o elbląskich mediach (Telewizja, Prasa). Uczniowie odnosili się również do rosnącej fali przestępczości oraz komentowali perypetie związane z budową nowej sali gimnastycznej czy otrzęsinami w 1996 roku. Oczywiście tekstów redakcyjnych jest znacznie więcej, dlatego warto osobiście zapoznać się z całym numerem na naszych stronach internetowych. Gazetka stanowiła ciekawą propozycję zarówno dla uczniów jak i grona nauczycielskiego. Nakład konkretnie tego numeru – 100 egzemplarzy strony nie numerowane (32), w naszych zbiorach posiadamy jeszcze nr 4(5) ze stycznia 1997 oraz nr5(6) z marca-kwietnia 1997 roku.