Assertiones theologicae, Concilio Tridentino in genere ... sessioni quartae

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1681 Miejsce publikacji: Bilfeldiae Autor:
  • Nifanius, Christian
Strony: [8] K. Sygnatura: Pol.7.II.5603 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Nifanius, Christian (1629-1689)
  • Sobór trydencki, 1545-1563
  • Druk teologiczny - 17 w.
  • Paweł III (1468-1549), [właśc. Alessandro Farnese]
  • Paweł IV (1476-1559), [właśc. Giovanni Pietro Carafa]
Data dodania: 15.10.2014

Twierdzenia teologiczne Soboru w Trydencie. Sesja IV. Badania dotyczące tematu przeprowadził teolog Christian Nifanius (1629-1689) oraz pastor Justus z Brunszwiku. Sobór trydencki (1545-1563) - zwołany przez Papieża Pawła III z powodu rozszerzania się herezji Lutra i konieczności reformy Kościoła. Sobór trwał długo, z licznymi przerwami. Po śmierci Pawła III obrady soborowe kontynuowali Juliusz III i Paweł IV, który zatwierdził dekrety soborowe 22 stycznia 1564. W swoich dekretach sobór zajął się wszystkimi kwestiami, które w owym czasie były ważne: kanon Pisma Świętego, grzech pierworodny i usprawiedliwienie, sakramenty, zwłaszcza Eucharystia, komunia św. pod dwiema postaciami, Msza św. jako ofiara, kapłaństwo, ustanowienie seminariów duchownych, małżeństwo, czyściec, kult świętych, obrazów i relikwii, odpusty, księgi liturgiczne.Na druk składają się tezy I-XV. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.5603-Pol.7.II.5606. Format bibliograficzny: 8. Pieczątki: 7, 10, 11. Dawne sygnatury: R.6. Misc.2. Zewnętrzne oznaczenia: NT. Typ oprawy (materiał) – czarny papier; okładzina - tektura; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia. Druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu Biblioteki Elbląskiej „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII w. – kontynuacja”.