Arioso aus Deborah : "Ich bin erhört"

Typ: Muzykalia Rok publikacji: 1930 Miejsce publikacji: Mainz Autor:
  • Händel, Georg Friedrich
Strony: 3 K. Sygnatura: Muz. IV 10048 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Druk muzyczny
  • Nuty
  • Händel, Georg Friedrich (1685-1759)
Data dodania: 01.03.2011

Händel Georg Friedrich (1685-1759), kompozytor, organista pochodzenia niemieckiego. Muzyka Händla jest lekka i potężna zarazem - kipiąca życiem i energią, potrafi być także niezwykle dramatyczna. Jako człowiek Händel odznaczał się wielkim poczuciem humoru i dystansem wobec otaczającego go świata. Nigdy się nie ożenił, choć interesował się płcią piękną. Był wielkim smakoszem życia, wina i jedzenia (pod koniec życia kompozytora dotknął paraliż a potem głuchota). Kompozytor sięgnął po wszystkie główne formy instrumentalnej muzyki baroku. Jego twórczość to opery, pasje, oratoria, serenady, utwory religijne, kantaty, muzyka kameralna i orkiestrowa oraz muzyka na instrumenty klawiszowe. Biblioteka Elbląska posiada zeszyt z nutami pieśni na fortepian „Arioso aus Deborah", którą autor skomponował w 1733 r.