Architekten-Verein zu Berlin. Jahresberichte, 1896; 1898

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1896; 1898 Miejsce publikacji: Berlin Sygnatura: 010671 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - towarzystwa zawodowe - 19 w.
  • Architektura - 19 w.
Data dodania: 19.09.2016

Sprawozdania roczne berlińskiego Towarzystwa Architektów – organizacji zawodowej, powstałej w 1824 w celu pogłębiania edukacji artystycznej i kulturalno-historycznej  wykonawców zawodu architekta w Niemczech. Od 1852 r. Towarzystwo przyznawało corocznie nagrodę im. Schinkla w dziedzinie architektury, a jego prowadzona do dziś działalność przyczyniła się zarówno do  rozwoju umiejętności zawodowych i poprawy statusu zawodu architekta i inżyniera, a także wpłynęła ubogacająco na historię kultury i architektury w samym Berlinie, Prusach oraz całych Niemczech. Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach dwa sprawozdania – z 1896 i 1898 r. Numer z 1896 r. zawiera tekst mowy wygłoszonej na okoliczność corocznej uroczystości ku czci K. F. Schinkla (autorstwa A. Wiskowa), która była zawsze jej punktem kulminacyjnej, a której programie znajdowały się poza tym wykłady zawodowe, wycieczki, wycieczki etc.  Numer z 1896 r. zawiera ponadto czarno-białe fotografie.