Arbeiter! Auf zur Stichwahl und aufgepaßt!

Typ: DŻS Rok publikacji: [1885] Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 69 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
  • Puttkamer, Bernhard Albrecht von (1838-1906)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 19.12.2016

Opis dokumentu

Ulotka agitacyjna wydana przez elbląski komitet wyborczy Niemieckiej Partii Wolnomyślicielskiej (Deutsche Freisinnige Partei) – liberalnego ugrupowania powstałego w II Rzeszy Niemieckiej w 1884 w wyniku fuzji Zjednoczenia Liberalnego (Liberale Vereinigung) i Niemieckiej Partii Postępowej (Deutsche Fortschrittspartei). Ulotka nawołuje do głosowania na właściciela ziemskiego W. L. Dirichleta kandydata partii z okręgu Elbląg-Malbork w wyborach do Izby Reprezentantów (Abgeordnetenhaus) – niższej izby pruskiego parlamentu w 1885 r. Konkurentem Dirichleta z tego okręgu był w tych wyborach Bernhard von Puttkamer (1838-1906) – właściciel majątku Kisielice, członek Partii Niemiecko-Konserwatywnej, który ostatecznie wygrał wybory w okręgu. Autorzy druku przekonują do oddawania głosów na Dirichleta, tworząc kontrastowe zestawienia poglądów politycznych obu kandydatów oraz sposobu głosowania nad ustawami w Reichstagu, jakich można się spodziewać po obu z nich. Ponieważ adresatami ulotki są robotnicy, druk koncentruje się na kwestiach ważnych z ich punktu widzenia – tzw. książkach robotniczych (Arbeitsbücher), umożliwiających sprawowanie kontroli nad robotnikiem i ograniczanie jego mobilności w zatrudnieniu, cłach na artykuły żywnościowe i drewno, które spowodują podwyższenie cen tych dóbr oraz podatkach, które odczują głównie najubożsi. W druku poruszona jest także kwestia wyborów dokonywanych za pomocą „złożonych kartek”, co zapewnia ich tajność, a z czym walczyli konserwatyści, dążąc do wyborów jawnych. W druku poruszona jest także kwestia powiązań rodzinnych Putttkamera z rządem Bismarcka (był on bratem ministra spraw wewnętrznych Roberta Viktora Puttkamera), co według autorów wpływać miało dodatkowo na jego uległość wobec rządu.

 

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].