Ap Got ein ursach sey des Teuffelischen falhs. Wenn der Teufel leugt/ so redt er auß seinen eygen. Joan. 8

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1524 Miejsce publikacji: Ihen Autor:
  • Carolstat, Andreas
Strony: [8] K. Sygnatura: Pol.6.II.1515 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Karlstadt, Andreas (1486-1541)
  • Luter, Martin (1483-1546)
  • Bodenstein, Andreas (1486-1541)
  • Druk teologiczny - 16 w.
  • Kazania i homilie - 16 w.
Data dodania: 22.09.2014

Tekst kazania autorstwa Andreasa Bodensteina (1486-1541), zwanego Karlstadt – szesnastowiecznego reformatora, zwalczającego m. in. kult obrazów i propagującego ideę kapłaństwa wszystkich wiernych. Tekst kazania dotyczy zagadnienia, czy Bóg spowodował upadek szatana. Autor rozważa dalej, czy Bóg przyzwolił na grzech pierworodny i zgubę Adama, a w szerszej perspektywie usiłuje dociec, czy Bóg pozwala na grzech ludzi i zło na świecie, co jest pytaniem nękającym ludzkość od wieków – odpowiedzi na nie szukali m. in. św. Augustyn, który przyczyn zła upatrywał w wolnej woli człowieka oraz G. W. Leibniz, stwierdzając, iż żyjemy w świecie nie idealnym, ale najlepszym z możliwych. Punktem wyjścia, a zarazem odpowiedzią jest u Karlstadta fragment Ewangelii wg. św. Jana, w którym Chrystus charakteryzuje szatana: ”Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa”. Druk wydany w oficynie Michela Buchfürera (1490-1577), znanego jako Michel Buchfürer, Michael Buchführer, Johann Michael Buchfürer. W tekście druku marginalia. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1501- Pol.6.II.1530. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 3, 6, 10, 11. Dawne sygnatury: R.5.Misc.9. Typ oprawy (materiał) - półpłótno; obleczenie – czarne płótno; zdobienia - szaro-czarny marmurek; okładzina - tektura; krawędzie - barwione (nakrapiane); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia; brak kilku kart lub karty istotnej (frontispis, karta tytułowa, karta z kolofonem itp.). W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.