Antropologja : wstęp do badania człowieka i cywilizacji (z rysunkami). Wyd. 3.

Typ: Książka Rok publikacji: 1911 Miejsce publikacji: Warszawa Autor:
  • Tylor, Edward B.
Illustracje: portr. Strony: XVI, 444 Sygnatura: L-13324 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Tylor, Edward Burnett (1832-1917)
  • Antropologia
  • Etnografia
  • Cywilizacja
Data dodania: 15.06.2011

Edward Burnett Tylor (1832-1917) – angielski archeolog, antropolog i etnolog. Po podróży do Meksyku w 1855 r. obudziły się w nim zainteresowania etnograficzne. Tylor zajmował się przede wszystkim genezą kultury (podał jedną z pierwszych jej definicji) i religii. Był jednym z twórców ewolucjonizmu w naukach społecznych. Sądził, że pierwotną formą religii jest animizm, czyli wiara w istoty duchowe, stanowiący podstawę wszystkich systemów religijnych, w tym monoteizmu. „Antropologia” E. B. Tylora, z przedmową L. Krzywickiego, w tłumaczeniu Aleksandry Bąkowskiej przedstawia rasy ludzkości, zajmuje się językiem ludów, omawia naukę, sztuki piękne, historię i mitologię oraz przedstawia człowieka dawnego i nowoczesnego.