Epistolae Heroides, cum commento Antonii Volsci et Hubertini Clerici

Typ: Inkunabuł Rok publikacji: 1487 Miejsce publikacji: Venetiis Autor:
  • Ovidius, Naso Publius
Sygnatura: Inc.III.41 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Crescentino, Ubertino da (1405-1500)
  • Ferdynand II Aragoński (1452-1516)
  • Ovidius, Publius Naso (43 p.n.e.- 17/18 n.e.)
  • Epistolografia
Data dodania: 08.10.2015

Komentarz filologa Antoniusa Volscusa, filologa klasycznego (aktywnego w latach 1484-1508) oraz Ubertino da Crescentino (1405-1500) do Listów Owidiusza  (na str. 1. tyt.: Antonii Volsci Priuernatis Ad Ludouicum Diaedum), jednego z najwybitniejszych poetów i elegików rzymskich. Heroidy czyli Listy (łac. Heroides albo Epistulae) - wierszowane, fikcyjne listy miłosne, gdzie poeta Owidiusz użycza głosu bohaterkom opowieści i mitów starożytnych, które piszą do swoich ukochanych (m.in. Penelopa, Bryzejda, Dydona, Fedra, Hermiona, Hypsipile i in.). Tekst dedykowany królowi Ferdynandowi II Aragońskiemu (1452-1516).  Inkunabuł wydany w Wenecji w oficynie Bartolomeo Zani. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Inc.III.40-Inc.III.41. Format 2°. W druku marginalia. Pieczątki: 1, 10, 11, 16. Dawne sygnatury: A.2.  Krawędzie przycięte - barwione; typ oprawy (materiał) - brązowa skóra (tłoczenia ślepe); okładziny - deski; niewielkie ubytki spowodowane przez owady; brak zapinek i jednego okucia; brak kapitałek. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.