Anmerkungen über den Nutzen der gesunden Vernunft des Verstandes und der Bescheidenheit im Urtheilen und Bücherschereiben

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1770 Miejsce publikacji: Elbling Autor:
  • Stellmacher, Samuel Gottlieb
Strony: 8, Sygnatura: Pol 8.III.1254 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Stellmacher, Samuel Gottlieb (1740-1812)
  • Biblia
  • Tłumaczenie
  • Językoznawstwo
Data dodania: 16.12.2019

Wykład profesora retoryki i języków orientalnych  z elbląskiego gimnazjum - Samuela Gottlieba Stellmachera (1740-1812) poświecony pracy nauczyciela, tłumacza i pisarza. Pochodzący z Elbląga Samuel Gottlieb Stellmacher, wykształcił się na królewiackim uniwersytecie. Po powrocie do rodzinnego miasta uczył w miejscowym gimnazjum języka francuskiego jak i języków orientalnych. Samuel G. Stellmacher poświęcając się zagadnieniu pracy tłumacza postanowił przekazać w ramach wydanego drukiem odczytu słuchaczom i uczniom swe doświadczenia. Tekst wystąpienia ma w znacznym stopniu charakter osobisty, wymienione są w nim przykłady z życia zawodowego autora. Stellmacher porusza również problematykę prawidłowego dokonywania tłumaczenia z języków starożytnych na współczesną mu niemczyznę. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.1253-Pol.8.III.1254.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.