Anleitung zur sichern Erziehung und zweckmäßigen Anpflanzung, der einheimischen und fremden Holzarten; welche in Deutschland und unter ähnlichen Klima im Freyen fortkommen [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1787 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Burgsdorf, Friedrich August Ludwig von
Illustracje: 2 Strony: XLII; 232; 272 Sygnatura: 92486 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk -18 w.
  • Arborystyka
  • Szkółkarstwo
  • Leśnictwo
  • Ogrodnictwo
  • Burgsdorf, Friedrich August Ludwig von (1747-1802)
Data dodania: 05.10.2021

Anleitung zur sichern Erziehung und zweckmäßigen Anpflanzung, der einheimischen und fremden Holzarten… (Berlin,1787) - dwuczęściowa publikacja z zakresu arborystyki autorstwa niemieckiego botanika, leśnika, od 1797 roku nadleśniczego elektoratu brandenburskiego oraz radcy generalnego ds. leśnictwa Friedricha Augusta Ludwiga von Burgsdorfa (1747-1802). Arborystyka (z łac.arbor – drzewo) koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu drzew i krzewów w krajobrazie kulturowym, zazwyczaj w ogrodach, parkach i innych terenach zielonych. W związku z tym została wyodrębniona jako osobna dyscyplina, będąc dość ściśle powiązaną z architekturą krajobrazu, dendrologią, ogrodnictwem, leśnictwem , szkółkarstwem oraz sadownictwem. W wymiarze naukowym arborystyka zajmuje się badaniami dendroflory - pojedynczych drzew, ich grup lub założeń kulturowych, a także wzrostu oraz reakcji na różnego rodzaju praktyki pielęgnacyjne i czynniki środowiskowe. W praktyce arborystyka obejmuje zespół takich działań jak m.in.: dobór drzew i krzewów, ich nasadzenia, nawożenie, pielęgnacja, zwalczania szkodników i patogenów, cięcie, formowanie etc. Publikacja zawiera teoretyczne i praktyczne wskazówki dotyczące m.in. szkółkarstwa i upowszechnienia metod produkcji oraz wiedzy potrzebnej do prowadzenia szkółki drzew, uprawy, sadzenia i pielęgnacji drzew, krzewów i innych roślin wieloletnich, rosnących na terenie Niemiec oraz w podobnych warunkach klimatycznych, na otwartej przestrzeni.