Anglity majątek Angnitten – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Anglity, wieś w gminie Pasłęk
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 05.04.2020

Przedstawione obok zdjęcie fragmentu mapy w języku niemieckim dotyczy wsi Anglity położonej w gminie Pasłęk. A dokładniej majątku o nazwie Angnitten, na mapie widać również inne wsie (majątki) Gulbity (Golbitten) oraz wieś Kopina (Koppeln). W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się również drugie zdjęcie mapy znacznie starszej od opisywanej. Wieś została prawdopodobnie założona na obszarze dawnej pruskiej osady. W dniu 8 kwietnia 1335 r. wielki mistrz krzyżacki Luter z Brunszwiku wystawił dokument lokacyjny. W 1539 r. dobra należały do Andreasa von Wilmsdorfa, a w 1652 r. nowym właścicielem został Conrad von Wallenreiss. W 1785 r., Anglity były folwarkiem szlacheckim, w którym gospodarzył szlachcic von Rekowski. Pałac dworski wybudowano w 1796 roku, a początku XIX stulecia dobra przeszły na własność barona Ludwika Hermanna von Schroettera, starosty powiatu pasłęckiego. Od 1876 do 1945 roku dobra anglickie należały do rodu von Minnigerode. Jego założycielem w Prusach był baron Wilhelm von Minnigerode, który ożenił się w 1864 r. z Amelie, córką starosty Schroettera. W 1909 r. właścicielem Anglit był doktor praw August Friedrich baron von Minnigerode przebywający na stałe w Berlinie. Po II wojnie światowej dwór i budynki mieszkalne we wsi zachowały się w nienaruszonym stanie. W budynku poniemieckiej szkoły urządzono świetlicę. Dzieci uczęszczały do szkoły w Łuksztach i Stegnach, obecnie został przekształcony w prywatne mieszkania. Pierwsi polscy osadnicy zaczęli przybywać w październiku 1946 r. W tym czasie miejscowość zwano jeszcze Jurandowem – nazwę Anglity wprowadzono w roku 1948. Nowi mieszkańcy pochodzili z Wileńszczyzny, część z nich stanowili przymusowo wysiedleni w ramach Akcji "Wisła". Także pozostałości parku dworskiego jak i sam dwór w Anglitach z stanowi własność prywatną w skład posiadłości wchodził również zdewastowany stary cmentarz ewangelicki. Inne majątki rodowe możemy także obejrzeć na naszym Wortalu Historycznym po wpisaniu hasła – „majątek”.