Andreae Volani Ad beatissimum Patrem, D. Hippolytum Aldebrandinum, cardinalem olim, et summum Ecclesiae Romanae ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1593 Miejsce publikacji: [Vilnae] Autor:
  • Volanus, Andreas
Strony: 39, [2] Sygnatura: Pol.6.II.385 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Wolan, Andrzej (ca1530-1610)
  • Papiestwo - historia - 16 w.
  • Naruszewicz, Mikołaj (ca1560-1603)
  • Klemens VIII (1536-1605) [właśc. Ippolito Aldobrandini]
  • Rościszewski, Wojciech (1556-1619) [pseud. Jan Bobola]
  • Kazania i homilie - 16 w.
Data dodania: 10.10.2014

Tekst modlitwy Andrzeja Wolana na okoliczność wybrania na papieża kardynała Ippolito Aldobrandini (1536-1605), który przyjął imię Klemens VIII. Uroczystości odbyły się 30 stycznia 1592. W lutym 1592 w Kaplicy Sysktyńskiej przyjął sakrę biskupią z rąk kardynała Alfonso Gesualdo, biskupa Ostii i dziekana Świętego Kolegium, a tydzień później został uroczyście koronowany w Bazylice Watykańskiej przez kardynała-diakona Francesco Sforza di Santa Fiora. Nowy papież na swoje motto biskupie obrał fragment psalmu 83: Protector noster, aspice Deus (Spojrzyj Boże, obrońco nasz). Andrzej Wolan (1530/1531-1610) – polsko-litewski pisarz, tłumacz, publicysta, polemista i teolog protestancki epoki renesansu, przywódca kalwinów litewskich, sekretarz królewski.Autor blisko 50 pism w tym: 33 druków, 13 listów i kilku rękopisów. Zdecydowana większość jego dorobku literackiego poświęcona była tematyce religijnej. Sławę w Europie przyniosły mu polemiki teologiczne prowadzone z wybitnymi jezuitami, min. Piotrem Skargą oraz z najwybitniejszym teologiem antytrynitarskim Faustem Socynem. W swych pracach spierał się o obecności Chrystusa w Eucharystii, prymat papieski, egzegezę biblijną, istotę boskości Chrystusa, kult świętych i obrazów oraz zasadność celibatu. Był też autorem kilku prac o charakterze ustrojowo-prawnym. W druku Wolana dołączony wiersz złośliwy, jezuity Wojciecha Rościszewskiego (1556-1619), podpisany pseud. Gratianus Gymnicus Vildenius [kaznodzieja stosował wiele innych pseud., m. in. Jan Bobola, Albert Borkowski, Andrzej Międzyboż, Jan Przedborowski, Jan Zaborowski]. Na końcu druku 4 fragmenty z ksiąg biblijnych: Homilia z Księgi Rodzaju św. Jana Chryzostoma (czyli Złotoustego), Grzegorza - biskupa Rzymu, Bernarda oraz Cypiana.Druk wydany w Wilnie przez Mikołaja Naruszewicza. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.372- Pol.6.II.391. Format bibliograficzny: 4º. Pieczątki: 1, 7, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: L.1, J.1.Miscel2. Inne znaki własnościowe: No.33 Pol.6.II.380 Francofurti ....Ao 89. Zewnętrzne oznaczenia: DT, DS. Krawędzie przycięte – nakrapiane ; typ oprawy (materiał) – biały pergamin (oprawa z japem) ; okładzina – tektura ; wiązania skórzane ; okładka częściowo oddzielona od bloku ; średnie deformacje średnie zabrudzenia ; znaczne zacieki / zaplamienia ; widoczny niewielki foxing ; niektóre druki są zbrązowiałe ; znaczny stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.