Andreae Abbatis Bambergensis De Vita S. Ottonis Babenbergensis Ecclesiae Episcopi ... Libri quatuor nunc primum ex Membranis...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1681 Miejsce publikacji: Colbergae Autor:
  • Jaschius, Valerius
Strony: [6] K., 526 Sygnatura: Pol.7.II.368 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Jasch, Valerius (1630-1684)
  • Otton z Bambergu (ok.1060-1139)
  • Kościół - historia
  • Biografie
  • Druk teologiczny - 17 w.
Data dodania: 12.11.2013

Rozprawa teologiczna autorstwa Valeriusa Jascha (1630-1684) - na temat życia biskupa Ottona z Bambergu (ok.1060-1139), kanclerza cesarza Henryka IV, misjonarza, świętego Kościoła katolickiego, zwanego "Apostołem Pomorza" i "ojcem klasztorów". Biskup, mimo niemieckiej narodowości, znał doskonale język polski i nauczał nim kandydatów do stanu duchownego, synów z polskich możniejszych rodów rycerskich. (Znajomość mowy polskiej mogła być przyczyną wezwania Ottona do chrystianizacji Pomorza). Tekst uzupełniony o treści Andreasa Gretseriana. Oprawa druku – pergamin; obleczenie – karta rękopisu użyta jako obleczenie; okładzina - tektura; krawędzie – nakrapiane; niewielkie zacieki/zaplamienia; niewielkie ubytki, pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.