Anatomische Tabellen : nebst dazu gehörigen Anmerkungen und Kupfern; daraus des ganzen menschlichen Körpers Beschaffenheit und Nutzen deutlich zu ersehen: welche den Anfängern der Anatomie zu bequemerer Anleitung

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1741 Miejsce publikacji: Leipzig Autor:
  • Kulmus, Johann Adam
Illustracje: 28 tabl. Strony: [3], 121, [6] Sygnatura: 92807 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Kulmus, Johann Adam (1689-1745)
  • Anatomia człowieka
  • Medycyna
Data dodania: 10.01.2018

Najsłynniejsze dzieło gdańskiego lekarza, profesora Gimnazjum Akademickiego,  a od ok. 1736 r. fizyka miejskiego w Gdańsku (lekarza zajmującego się zdrowiem i higieną publiczną) Johanna Adama Kulmusa (1689-1745). Publikacja zawiera 28 ilustrowanych tablic anatomicznych. Ilustracje przestawiają kolejno mięśnie, szkielet, głowę, tułów, układ nerwowy, trawienny i krwionośny, jedna z tablic przedstawia anatomię dziecka. Do każdego rysunku przypisany został rozdział opisowy. Omówione zostały szczegółowo poszczególne części ludzkiego ciała oraz zaprezentowane na ilustracjach. Nazwy anatomiczne podane w dwóch językach- po łacinie i niemiecku. Dodatkowo publikacja przedstawia historię badań nad anatomią. Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1722 r., dzieło do początku XIX wieku było wydawane 23 razy oraz przetłumaczone na wiele języków (m.in. na japoński). Podręcznik bardzo pomocny dla początkujących anatomów i przyszłych lekarzy. Dzieło zawiera słowo wstępne (24.03.1741 r., Gdańsk) ; spis treści połączony z numeracją tablic ; alfabetyczny skorowidz. W tekście pieczęci Gimnazjum w Elblągu oraz rękopiśmienne zapiski. Dzieło z ozdobnikami, winietami - wydane w oficynie Caspara Fritscha w Lipsku. Typ oprawy - szary papier ; krawędzie nakrapiane. W 2014 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII w. Biblioteki Elbląskiej - kontynuacja".