Anatome Ex omnium Veterum Recentiorumque Observationibus, Inprimis Institutionibus

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1673 [i.e. 1674] Miejsce publikacji: Lugduni Batavorum Autor:
  • Bartholin, Thomas
Illustracje: [2] k. Strony: [7] k., [3] k., [4] k., 807 s, [8] k. Sygnatura: Ob.7.II.2516 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Bartholin, Thomas (1616-1680)
  • Układ limfatyczny
  • Walaeus, Johannes (1604-1649)
  • Bartholin, Caspar (1585-1629)
  • Medycyna - historia - 17 w.
  • Anatomia człowieka
Data dodania: 12.01.2018

Dzieło z zakresu medycyny Thomasa Bartholiniego (1616-1680) - duńskiego anatoma, matematyka i teologa. Autor był najbardziej znany z odkrycia piersiowego układu limfatycznego u ludzi. Dokonał tego mniej więcej w tym samym czasie co Olof Rudbeck, ale Bartholin opublikował to odkrycie wcześniej. Układ limfatyczny, czyli układ chłonny (łac. systema lymphaticum) – otwarty układ naczyń i przewodów, którymi płynie jeden z płynów ustrojowych – limfa, która bierze swój początek ze śródmiąższowego przesączu znajdującego się w tkankach. Książka zawiera słowo wstępne autora ; indeks autorski ; indeks alfabetyczny ; teksty dziękczynne autora skierowane do: Thomas Bartholinus junior, Christoph Barholinus Thom. Fil.,Casparus Bartholinus Thom. Fil., Joh. Hopnerus ; liczne ilustracje i tablice (w tym rozkładane, przedstawiające układ mięśni, kości, budowę mózgu, serca etc.). Każdy element na ilustracjach i schematach został starannie oznaczony i opisany. Przed kartą tytułową miedziorytowa rycina, na której pokazano konsylium medyczne nad zwłokami mężczyzny (napis na stole - Anatomia Bartholiniana 1674, natomiast na k. tyt. data 1673). Jeden z medyków, siedzący - spisuje uwagi, w tle eksponat w postaci szkieletu ludzkiego, obok na kolumnie rysunki narzędzi chirurgicznych. W dalszej części druku portret autora (miedzioryt). Obiekt wydany w oficynie Hackiana w Lejdzie. Oprawa książki - brązowa skóra oraz wielobarwny papier marmoryzowany, na rogach tłoczenia ślepe (wzory kwiatowe), brzegi kart barwione na czerwono. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.