Anatome Ex omnium Veterum Recentiorumque Observationibus, Inprimis Institutionibus [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1673 Miejsce publikacji: Lugduni Batavorum Autor:
  • Bartholin, Thomas
Illustracje: [2] k. Strony: [32], 808, [16] Sygnatura: Ob.7.II.2516 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Medycyna - 17 w.
  • Anatomia człowieka - 17 w.
  • Bartholin, Thomas (1616-1680)
Data dodania: 12.01.2018

Dzieło autorstwa Thomasa Bartholina (1616-1680), duńskiego anatoma, matematyka, teologa, odkrywcy układu limfatycznego w klatce piersiowej, wydane w Lejdzie ( lat.Lugduni Batavorum - miasto w Holandii, jedno z najstarszych miast niderlandzkich). Publikacja przedstawia dokładny opis anatomiczny ciała ludzkiego. Autor rozpoczyna od opisu poszczególnych części ciała, aby następnie przejść do opisu poszczególnych mięśni. Następnie kolejno opisuje organy wewnętrzne oraz układ krwionośny. Na omówienie poszczególnych ciała składa się opis fizyczny oraz opis funkcji pełnionych w organizmie. Książka zawiera słowo wstępne autora ; indeks autorski ; indeks alfabetyczny ; teksty dziękczynne autora skierowane do: Thomas Bartholinus junior, Christoph Barholinus Thom. Fil.,Casparus Bartholinus Thom. Fil., Joh. Hopnerus ; liczne ilustracje i tablice (w tym rozkładane, przedstawiające układ mięśni, kości, budowę mózgu, serca etc.). Każdy element na ilustracjach i schematach został starannie oznaczony i opisany. Przed kartą tytułową miedziorytowa rycina, na której pokazano konsylium medyczne nad zwłokami mężczyzny (napis na stole - Anatomia Bartholiniana 1674, natomiast na k. tyt. data 1673). Jeden z medyków, siedzący - spisuje uwagi, w tle eksponat w postaci szkieletu ludzkiego, obok na kolumnie rysunki narzędzi chirurgicznych. W dalszej części druku portret autora (miedzioryt). Obiekt wydany w oficynie Hackiana w Lejdzie. Oprawa książki - brązowa skóra oraz wielobarwny papier marmoryzowany, na rogach tłoczenia ślepe (wzory kwiatowe), brzegi kart barwione na czerwono. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.