An die Wähler zum Reichstage. Geld regiert die Welt

Typ: DŻS Rok publikacji: [1879] Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 29 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Niemcy - historia - 19 w.
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Podatki
  • Bismarck, Otto von (1815-1898)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 03.06.2016

Opis dokumentu

Ulotka wydana przez zwolenników Niemieckiej Partii Postępowej - ugrupowania powstałego w 1861 jako pierwsza pruska partia programowa. Myślą przewodnią ulotki jest kwestia podniesienia w Cesarstwie Niemieckim podatku konsumpcyjnego, zwłaszcza od tytoniu. Projekt ten forsował w 1878 r. kanclerz Otto Bismarck w celu załatania istniejącej dziury w budżecie, a sprzymierzeńców wśród posłów Partii Niemiecko-Konnserwatywnej oraz Partii Narodowo-Liberalnej – prawego skrzydła Niemieckiej Partii Postępowej, które odłączyło się od macierzystej partii 1866/1867. Dlatego w przededniu wyborów w 1879 autorzy ulotki ostrzegali przed oddawaniem głosów na przedstawicieli obu tych partii jako tych, którzy poprą podwyższenie podatku od tytoniu, a w przyszłości także innych używek, zwłaszcza gorzałki i piwa. Autorzy agitacyjnego druku zwracali się przede wszystkim do drobnych mieszczan – rzemieślników i robotników oraz chłopów jako tych, którzy najbardziej ucierpią na podwyższeniu podatku od tytoniu. Palenie fajki jest w ulotce ukazane jako jedna z niewielu przyjemności codziennego, pełnego trudu i pracy życia prostego Niemca i nadaje się jej znaczenie wręcz symboliczne.

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].