An die Wähler des Elbing - Marienburger Wahlkreises

Typ: DŻS Rok publikacji: [1874] Miejsce publikacji: Elbing Autorzy:
  • Beeslack
  • Büttner
  • Funcke i in.
Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 38 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Reichstag - wybory 1874
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
  • Brauchitsch, Wilhelm von (1820-1884)
Data dodania: 27.06.2016

Ulotka propagandowa wydana przez komitet wyborczy Niemieckiej Partii Postępowej w okręgu Elbląg-Malbork. Druk zachęca do oddania głosu na posła Partii Postępowej – Gerharda Geysmera z  Krasnego Lasu w drugich w historii Niemiec wyborach do Reichstagu w 1874 r. W ulotce Geysmer przedstawiony jest jako prawdziwy Niemiec (stanowczo dementowane są pogłoski o jego polskim pochodzeniu), wywodzący się z szanowanej gdańskiej kupieckiej rodziny, zagorzały ewangelik, zamieszkały w prowincji od czterdziestu lat i dobry rolnik. Kontrkandydatem Geysmera był w okręgu reprezentujący  Partię Konserwatywną Wilhelm von Brauchitsch (1820-1884) – urodzony w Poczdamie prawnik, właściciel ziemski, później współzałożyciel „Westpreussiche Zeitung” i to on ostatecznie zasiadł w Reichstagu jako reprezentant okręgu. Jak zastrzegają autorzy druku wyborczego, nie mają nic do zarzucenia charakterowi kandydata, jest on jednak „praktycznie nieznany” w okręgu (Brauchitsch był w latach 1854-1865 starostą w powiecie gdańskim, w 1866 startował po raz pierwszy w wyborach do Izby Reprezentantów pruskiego Landtagu z okręgu wyborczego Gdańsk 1 (Elbląg-Malbork)

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].