An die Wähler

Typ: DŻS Rok publikacji: [1881] Miejsce publikacji: Elbing Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 70 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Minnigerode, Wilhelm von (1840-1913)
  • Elbląg - życie polityczne - 19 w.
  • Reichstag - wybory 1881
  • Niemcy - parlamentaryzm - 19 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 20.12.2016

Opis dokumentu

Ulotka wyborcza Wilhelma von Minnigerode (1840-1913), kandydującego do niemieckiego Reichstagu z ramienia Partii Niemiecko-Konserwatywnej w okręgu wyborczym Elbląg-Malbork. Druk wydany został na okoliczność wyborów, które miały się odbyć 27 października 1881 r. Ulotka zawiera nie tyle pochwałę kandydata, ile krytykę jego kontrkandydata – elbląskiego liberała adwokata Heinricha Horna i jest odpowiedzią na wydaną wcześniej przez Horna ulotkę wyborczą, w której zapowiada, iż jego celem jako posła jest tylko jedno, a mianowicie niedopuszczenie do wprowadzania nowych podatków i podnoszenia podatków już istniejących. Druk jest także obroną prowadzonej przez rząd Bismarcka i wspieranej przez konserwatywne siły w parlamencie polityki gospodarczej, opierającej się m. in. na cłach ochronnych, które – według autorów – chronią rodzime rolnictwo i powodują dodatni bilans handlowy. Druk tłumaczy również, odwołując się do doświadczenia wojny z Francją 1870/71, najbardziej atakowany przez frakcje liberalne element polityki Bismarcka i jego zwolenników, a mianowicie znaczne wydatki na armię, powodujące duże obciążenie niemieckiego budżetu.  

[Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].