An die preußischen Wähler

Typ: DŻS Rok publikacji: 1863 Miejsce publikacji: Leipzig Autorzy:
  • Delbrück
  • Duncker F.
  • Elster i in.
Strony: [1] k. Sygnatura: DŻS 15 a/1 - nr 17 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy - historia - 19 w.
  • Prusy - parlamentaryzm - 19 w.
  • Niemiecka Partia Postępowa
Data dodania: 30.05.2016

Ulotka agitacyjna wydana przez członków komitetu wyborczego Niemieckiej Partii Postępowej przed wyborami do pruskiego parlamentu w 1863 r. Partia przypomina o w niej o swoich podstawach programowych, wyrażonych w programie z 5 marca 1861 r. oraz o swoich najważniejszych celach – wprowadzeniu całkowitej wolności prasy, egzekwowaniu zapisanej w ustawie zasadniczej zasady odpowiedzialności ministrów, przestrzeganiu konstytucyjnej zasady konsultowania wydatków z Izbą Reprezentantów, reformy Izby Panów ( wyższej izby pruskiego parlamentu), utrzymaniu Landwery oraz długości służby wojskowej w wymiarze 2 lat, wybieralności parlamentu w powszechnych wyborach. (z wyborów powszechnych, choć niebezpośrednich pochodziła niższa izba parlamentu, natomiast wyższa nie była obieralna).  [Teka z drukami ulotnymi (m.in. nadbitki, rozporządzenia, ulotki, weksle, afisze), sygn. DŻS 15 a/1. Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską, pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].