An die Festspielleitung [karta pocztowa]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1913 Miejsce publikacji: Leipzig Strony: [1] K. Sygnatura: DŻS - zabytki biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Oferty wydawnicze - reklama
  • Niemcy - wydawnictwa - historia
  • Claudel, Paul (1868-1955)
Data dodania: 29.12.2016

Druk zamówienia na prospekt z informacjami o niemieckiej prapremierze chrześcijańskiego dramatu „Zwiastowanie” autorstwa francuskiego dramaturga-symbolisty Paula Claudela (1868-1955). Wystawienie tej sztuki inaugurowało, jak głosi tekst druku, działalność towarzystwa dramatycznego Gesellschaft zur Veranstaltung Dramatischer Aufführungen w Hellerau.  Hellerau, wyodrębnione w 1909 r. z Drezna, było pierwszym niemieckim „miastem-ogrodem”, a także mekką sztuki, zwłaszcza dramatycznej i ekspresjonistycznego tańca. W 1911 r. wybudowano tam słynny teatr i zapoczątkowano cykliczną imprezę teatralną Hellerauer Schauspiele. Hellerau było naturalnym miejscem na premierę sztuki Claudela, gdyż istniejące tam od 1912 r. artystyczne wydawnictwo specjalizowało się m. in. w wydawaniu tłumaczonych na niemiecki dzieł tego twórcy. Karta pocztowa dołączona do tygodnika niemieckiego "Die Zukunft" 1913 nr 38, sygn. 010277.