Altarkunst des Deutschordenstaates Preußen unter Dürers Einfluss

Typ: Książka Rok publikacji: 1940 Miejsce publikacji: Danzig Autor:
  • Wallerand, W.
Illustracje: tabl. Strony: 59 Sygnatura: IV.8.4 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Zakon Krzyżacki - sztuka sakralna - ołtarze
  • Dürer, Albrecht (1471-1528)
Data dodania: 21.06.2010

Rozprawa dotyczy ołtarzy, rzeźbionych na terenach pod zwierzchnictwem zakonu krzyżackiego w Prusach i znajdujących się pod wpływem twórczości Dürera. Obok ołtarzy gdańskich, pierzchalskiego, rychnowskiego, lidzbarskiego i innych, omówionych jest też pięć ołtarzy elbląskich: ołtarz główny kościoła mariackiego, ołtarz Trzech Króli, ołtarz słodowników w kościele św. Mikołaja, ołtarz piwowarów przechowywany wówczas w Elbląskim Muzeum Miejskim oraz ołtarze szewców i flisaków w kościele mariackim. Także niektóre spośród omawianych ołtarzy, znajdujących się w innych miejscowościach, pochodziły z warsztatów elbląskich mistrzów snycerskich, jak na przykład późnogotycki tryptyk z kościoła w Pierzchałach z figurami Madonny, św. Małgorzaty, św. Jana, apostołów i scenami Męki Pańskiej.